I rocznica powstania stowarzyszenia

Obchody I rocznicy powstania Rodziny Kolpinga w Chojnicach były bardzo uroczyste. Gościliśmy naszego prezesa Diecezji Pelplińskiej ks. Zenona Myszk z Łeby. Przy wspólnym stole,  wygłosił Słowo Boże. Jest to również czas podsumowań pracy, jaką wykonali członkowie Rodzin.

Sprawozdanie z działalności Rodzina Kolpinga

w Chojnicach Diecezji Pelplińskiej

w okresie od   01.12.2013 do  31.12.2014r.

Pierwszy rok działalności Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga jest okazją do podsumowania wszystkich zamierzonych celów. Chojnicka Rodzina Kolpinga jest najmłodsza w diecezji pelplińskiej. Stowarzyszenie nasze stara się być wrażliwe na potrzeby lokalnej społeczności.  Zostało  założone  1 grudnia 2013 r. przy Parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach przy Placu Kościelnym 5. Działalność naszego Stowarzyszenia zainicjowana została przez  ks. Krzysztofa Szykownego. Podczas spotkania przyjęto statut oraz wybrano pierwszy zarząd organizacji;

Ks. Krzysztof Szykowny - prezes

Wiesława Koperska –przewodniczący

Małgorzata Nowak – wiceprzewodniczący

Elżbieta Szczesiak –sekretarz

Sylwia Misztal Remiszka- skarbnik

Lista  naszych osiągnięć w ostatnim roku:

1. Pierwszym spotkaniem (12 stycznia 2014 roku) w gronie członków Rodziny było wspólne śpiewanie kolęd w podziemiach kościoła Gimnazjalnego.
  2. Zaadaptowaliśmy jedną z salek pod plebanią na świetlicę (otworzyła i poświęciła 2 marca 2014 roku), w której odbywają się zajęcia dla dzieci i dorosłych. Czas spotkań w świetlicy mija w miłym towarzystwie. W omawianym okresie członkowie spotykali się raz w tygodniu w świetlicy, również raz  w tygodniu odbywały się zajęcia  dla dzieci.
  3. Pozyskaliśmy też  meble do naszej świetlicy.
  4. W czasie  karnawału zorganizowaliśmy „Bal Malucha” (09.02.2014)  dla wszystkich dzieci z naszego miasta. Bal  rozpoczął się tradycyjnie polonezem prowadzonym przez prezesa Stowarzyszenia ks. Krzysztofa Szykownego. Dzieci wraz z rodzicami dumnie kroczyły za prowadzącym. Uczestnicy otrzymali drobne upominki, napoje i coś słodkiego dzięki licznym sponsorom. Bal został zorganizowany w całości dzięki ludziom dobrej woli.
  5. Przez czas Wielkiego  Postu tworzyliśmy ozdoby Wielkanocne, które potem sprzedawaliśmy podczas  kiermaszu świątecznego.
  6. Uczestniczyliśmy we wspólnych modlitwach.
  7. Pod koniec sierpnia nasze Stowarzyszenie gościło seniorów ze Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga z Gdańska. Seniorzy zwiedzali nasze miasto i oczywiście nie zabrakło o odwiedzenia  naszego pięknego Kościoła Gimnazjalnego.  Wspólnie  przy pysznym cieście i filiżance kawy wymieniliśmy się doświadczeniami z zakresu działań Stowarzyszenia. Seniorzy opowiedzieli  o  swojej  bogatej działalności, wspólnych wycieczkach i wspólnych modlitwach.
  8. Kiermasz Bożonarodzeniowy – pieczenie i sprzedaż pierniczków.
  9. Zorganizowano  bezpłatną naukę gry na gitarze. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
  10. Naukę języka angielskiego  dla dzieci i dorosłych.
  11. Współorganizowała Orszak Trzech Króli w Chojnicach.
  12. Działa Młodzieżowy Zespół Muzyczny Rodzina Kolpinga (obecnie liczy 10 osób). Prowadzony jest nabór ciągły  do zespołu.

Plany tegoroczne wzbogacone są różnymi warsztatami i kursami zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi, zajęcia plastyczne dla dzieci. Dla dzieci i młodzieży planujemy  zorganizować zajęcia i zabawy sportowe. Potrzebujący będą mogli poradzić się pani psycholog, oraz wiele akcji jednorazowych wynikających z potrzeby chwili lub czasu.

Przewodnicząca: W. Koperska