Rodzina Kolpinga zaprasza do świetlicy

Przy chojnickiej Bazylice powstało Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga. Katolicka wspólnota otworzyła i poświęciła 2 marca 2014 roku świetlicę. – Świetlica jest dla każdego. Dla dzieci i młodzieży i dla osób starszych, którzy chcieliby coś robić dla innych – mówi ksiądz Krzysztof Szykowny prezes chojnickiej rodziny.

Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia w Chojnicach był ksiądz proboszcz Bazyliki Mniejszej Jacek Dawidowski, a opiekę duszpasterską nad wspólnotą objął ksiądz Krzysztof Szykowny. – W Chojnicach jestem od sierpnia. Wcześniej byłem wikarym w parafii w Łebie, gdzie w 2000 roku utworzono Stowarzyszenie Rodzin Kolpinga. Od samego początku przyglądałem się działalności rodziny – mówi ksiądz Krzysztof. – Ksiądz proboszcz podsunął mi pomysł utworzenia takiego stowarzyszenia w Chojnicach, a siostry franciszkanki: siostra Daria i Bernarda podchwyciły temat – dodaje duchowny.

I do tańca i do różańca

Stowarzyszenie rodzin Kolpinga to katolickie stowarzyszenie wrażliwe na potrzeby lokalnej społeczności. Takich wspólnot w diecezji pelplińskiej działa 11. – Stowarzyszenie chce angażować parafian w życie kościoła. Ma pomagać w formowaniu życia społecznego na danym terenie – mówi ksiądz Zenon Myszk prezes Rodzin Kolpinga w diecezji pelplińskiej. - W niektórych miejscowościach stowarzyszanie działa podobnie do uniwersytetu 3 wieku. Zdarzało się, że działało jak małe pośrednictwo pracy. Organizowało jarmarki, regionalne izby pamięci, propagowało rzemiosło na danej ziemi. Przy stowarzyszeniach działają dziecięce zespoły muzyczne. Działanie wspólnoty dopasowuje się do potrzeb danej lokalności – tłumaczy ksiądz Myszk.

Chojnicka świetlica dla każdego: młodszego i starszego

Chojnicka rodzina Kolpinga jest najmłodsza w diecezji pelplińskiej. Powstała 1 grudnia 2013 roku. Pomimo swej krótkiej działalności stowarzyszenie zorganizowało już wspólne kolędowanie oraz parafialny balu przebierańców dla dzieci. Wspólnota zajęła się również zaaranżowaniem salki przykościelnej na świetlicę, którą w niedzielne popołudnie uroczyście otwarto i poświęcono. - Świetlica przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko z naszej parafii. Do świetlicy może przyjść każdy mieszkaniec Chojnic. Planujemy organizowanie w niej cyklicznych zajęć. Mamy też pomysły na zajęcia dla osób starszych – tłumaczy ksiądz Szykowny. Duchowny zaprasza wszystkich chętnych na spotkania do świetlicy. - Świetlica początkowo otwarta będzie w środy i piątki Ruszamy od przyszłego piątku - dodaje ksiądz Krzysztof.

Nauka gry na gitarze i nauka języka angielskiego

Gitarowo angielskie początki.